Reprezentanți ai Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud efectuează vizite în zonele afectate de fenomenele meteorologice nefavorabile din ultimele zile, pentru a evalua pagubele provocate de ploile abundente.
Prefectul județului, Stelian Dolha, a ajuns în comuna Șanț, una dintre unitățile administrativ-teritoriale afectate de ploi.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/210436587_3843030075826454_6688733465716545764_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/210260151_3843030102493118_9206665540444746265_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/210173665_3843030179159777_1754487704985664451_n.jpg)
”Ca urmare a rapoartelor operative trimise de Primăria Șanț prin care au fost semnalate pagube produse de fenomenele meteorologice și hidrologice periculoase, prefectul Stelian Dolha s-a alăturat acțiunilor din teren desfășurate în această zonă. Printre pagubele constatate se numără un drum rupt pe o lungime de 20 ml (metri liniari), inundarea mai multor case de locuit prin ieșirea pârâului din matcă, distrugerea în totalitate a unui drum forestier pe o distanță de 170 ml”, a precizat Instituția Prefectului.
Pagubele constatate în teren vor fi centralizate și comunicate Companiei Naționale de Investiții, în conformitate cu dispozițiile Ministrului Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației.