Pompierii din Bistrița-Năsăud au fost solicitați, joi seara, să intervină la două incendii izbucnite în localitățile Bața și Negrilești, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
La ambele incendii au intervenit pompierii de la Stația Beclean.
La Bața, flăcările au cuprins o casă, dar incendiul a fost lichidat în limitele găsite.
”Incendiul din localitatea Bața (comuna Petru Rareș) a fost lichidat în limitele găsite, au ars 20 de mp din acoperișul unei anexe gospodărești. Au fost salvate restul acoperișului, anexa (bucătăria de vara), lucrurile din interior și a fost protejată casa de locuit. Incendiul a fost provocat de un cos de fum neprotejat fata de materiale care se pot aprinde ușor (combustibile). Intervenția a fost sprijinită de pompierii voluntari din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Petru Rareș”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/12/4b101bb1-0b6b-4868-bc83-6d21a6f9e2c7-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/12/49a1d2fb-203a-44d8-9f19-dcbae5c49042-1024x459.jpeg)
Și incendiul de la Negrilești a fost lichidat înainte de a se extinde.
”Incendiul izbucnit la o casă de locuit din Negrilești a fost lichidat înainte să se extindă la zona locuită a casei. Au fost salvate toate încăperile locuinței și o cămară. Incendiul a fost provocat de un scurtcircuit electric – improvizații la instalația electrică în podul casei (afectat pe o suprafață de circa 70 mp). O persoană (proprietar) a suferit un atac de panică. Aceasta a primit asistență din partea paramedicilor la locul incendiului, dar nu s-a impus transportul la spital”, a mai transmis ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/12/19c0c6be-26a6-4fb4-b04f-d9b97cfaa0b2-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/12/7d85cd7f-9fac-41bc-a27a-cea4cc5b2a23-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/12/2f8f6359-71ed-4fae-8e5f-2ea39509f1fa-576x1024.jpeg)