Primăria Bistrița vine cu o veste bună pentru iubitorii sporturilor de iarnă. Municipalitatea a anunțat că pârtia mică de schi din Complexul Wonderland – Unirea va fi deschisă marți, 16 ianuarie.
”Primăria municipiului Bistrița anunță deschidea Pârtiei „Cocoş” – pârtia mică, deservită de teleschi, din Complexul Sportiv Unirea, mâine 16.01.2024, de la ora 12.00”, este anunțul municipalității.
Pârtia, care are o lungime de circa 300 de metri și este deservită de o instalația de tip teleschi, va funcționa după următorul program:
- luni – vineri: 10.00 – 20.00
- sâmbătă-duminică: 09.00 – 21.00.
În perioada de funcționare a Pârtiei ”Cocoş”, operatorul serviciilor de transport în comun – SC Transmixt SA – pune la dispoziția celor interesați curse regulate pe traseul Liniei 16: Gr. Grigore Bălan – Avram Iancu, Ghinzii, Valea Ghinzii, Complex Sportiv Unirea, Pârtia „Cocoş” și retur. În intervalul luni – vineri, mijloacele de transport în comun vor circula între orele 09.30 – 21.00 iar în zilele de sâmbătă și duminică între orele 08.30-21.00, la un interval de 30 de minute.
În ceea ce privește tarifele, acestea vor fi:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/01/418523709_364079449649619_1994028111335973849_n-1024x680.webp)