Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bistrița va solicita finanțare prin PNRR pentru un proiect care vizează îmbunătățirea infrastructurii digitale a unității medicale, valoarea totală a investiției fiind de peste un milion de euro.
Într-o ședință extraordinară din luna septembrie, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și-a dat acceptul pentru ca spitalul să solicite finanțare prin PNRR pentru proiectul intitulat ”Îmbunătățirea sistemelor informatice și a infrastructurii digitale a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrițaˮ.
Proiectul cuprinde trei componente:
- Îmbunătățirea rețelelor de comunicații: stații de lucru, laptopuri, imprimante, switch-uri rețea;
- Soluție software pentru managementul clinic al laboratorului și asigurarea trasabilității probelor de laborator (sistem pentru asigurarea trasabilității probelor de laborator de la recoltare la
recepționarea în laborator, inclusiv arhivare INDEXOR); - Soluție software pentru monitorizarea lanțului de aprovizionare privind stocurile de reactivi de laborator.
”Rezultatele așteptate în urma implementării proiectului sunt: 227 de echipamente hardware achiziționate și instalate (laptopuri, all in one, pc-uri); 6 soluții software implementate, dezvoltate și/sau configurate; 6 sisteme/aplicații informatice implementate/funcționale interconectate și interoperabile cu sistemele existente la nivelul unității sanitare și/sau altor instituții; 60 persoane instruite care vor primi certificate de instruire”, se arată în documentația aprobată de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.
Valoarea totală proiectului este de circa un milion de euro.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/Opera-Snapshot_2023-09-18_084738_www.portalbn.ro_-1024x560.png)
Spitalul mai are în curs de implementare un proiect de digitalizare finanţat prin PNRR, care are în vedere îmbunătăţirea infrastructurii IT pentru creşterea îngrijirii medicale a pacienţilor pe secţii. Însă acest proiect nu prevede și dotarea cu echipamente hardware şi de reţea a laboratorului de analize medicale situat în municipiul Bistriţa, B-dul General Grigore Bălan, nr. 43 şi a secţillor şi compartimentelor situate în locaţiile externe ale spitalului de pe strada Ghinzii nr. 26 (Secţia Oncologie, Farmacia oncologică, Laborator analize medicale TBC), strada Alba Iulia nr. 7 (Sectia Boli infecţioase, Secţia Pneumologie, Comp. Dermatovenerologie, Dispensarul TBC, Laboratorul de biologie moleculară), strada Grănicerilor nr. 5 (Secţia Recuperare, medicină fizică şi balneologie), strada Someșului nr. 1 (Secţia Psihiatrie), strada Gării nr. 9- 11 (Ambulatorul integrat, Serviciul Medicină legală), strada Sucevei nr. 1-3 (IT, Financiar, Contabilitate, RUNO, Salarizare, Achiziţii publice şi aprovizionare), strada Drumul Cetăţii nr. 2J (Magazie).